Kauza Čunek

UKÁZKA Z KNIHY

Špinavá hra ze Vsetína

Opět jedna z kauz, která se v mnoha ohledech stala přelomovou. Došlo při ní totiž k mnoha situacím, které naše země doposud nezažila. A tak se často hledal způsob, jak na řadu okolností reagovat a jaké z nich vyvodit důsledky. Například byl poprvé v historii samostatného českého státu člen vlády stíhán za korupci. A přitom ze své funkce nehodlal odstoupit. Dnes je Jiří Čunek, dá se říct, opět na vrcholu sil a je to oblíbený politik, který dokáže zajmout. Prošel si ale velkým skandálem, ze kterého se mu nicméně podařilo očistit, ale jistá pachuť pro všechny zúčastněné i pro veřejnost zůstává dodnes. Do této knihy „kauza Čunek“ patří už právě kvůli tomu, že se své době ovlivnila chod nejvyšších pater politiky. A také proto, že mnozí mají vážné pochyby o míře čistoty, s jakou byl Jiří Čunek zbaven všech obvinění.

Jiří Čunek se narodil se 22. února 1959 ve Zlíně. Po studiích na odborném učilišti vystudoval strojní průmyslovku ve Zlíně. Pracoval jako automechanik u Pozemních staveb Zlín, v letech 1982-1998 působil nejprve jako bezpečnostní technik a poté jako vedoucí bezpečnosti práce ve Zbrojovce Vsetín. Je ženatý a má čtyři děti. Uvádí stroze Wikipedia.

Členem KDU-ČSL se stal v roce 1990. V roce 1994 byl zvolen zastupitelem města Vsetín. V roce 1998 se stal dokonce vsetínským starostou. Od roku 2000 působí také v zastupitelstvu Zlínského kraje. V říjnu 2006 se poprvé probojoval do Senátu.

Čunkova kauza se začíná pomalinku klubat na denní světlo na konci roku 2006. Konkrétně v prosinci. Tedy ve stejný měsíc, kdy byl Čunek zvolen šéfem tehdy parlamentní a dokonce koaliční strany KDU-ČSL. Jiří Čunek je v té době zároveň starostou Vsetína, kde se mu podařilo strhnout pozornost na svůj v té době extrémně medializovaný nápad vystěhovat romské neplatiče do „kontejnerů“ na kraji města. Jiří Čunek k tomuto kroku nakonec skutečně přistoupil, vysvětloval to tím, že chce Romy postupně integrovat zpět do společnosti a nechce je nechat na ulici bez bydlení. Postavily se proti němu snad všechna v té době existující hnutí za práva Romů. Sám Čunek navíc čas od času nejspíš nechtíc šokoval, když například údajně pronesl větu, že přesídlením Romů „čistí vřed“ a podobně. „To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně,“ odpověděl například na otázku, jestli stát bude dotovat všechny občany jako Romy. Médii to v té době otřásá jako máloco jiného. Nicméně zatímco ochránci lidských práv jsou zděšeni, Čunek si pomalu ale jistě získává davy příznivců.

Do vysoké politiky se ze Vsetína dostal právě usednutím do křesla předsedy lidovců. Zvolen byl 9. prosince 2006. A už 18. prosince se objevují první zprávy o začínajícím policejním vyšetřování. Předsedu lidovců začíná dohánět vlastní minulost ze Vsetína.

Ale k samotné kauze a k tomu, jak to vlastně celé začalo. První zprávy o policejním vyšetřování Jiřího Čunka se začínají objevovat v prosinci roku 2006 v deníku MF DNES. Podle médií se policie od listopadu téhož roku věnuje prověřování informací o tom, že Čunek sexuálně obtěžoval svou bývalou sekretářku Marcelu Urbanovou. Ve výpovědi Urbanové se ale údajně objevila i zmínka o možném Čunkově korupčním jednání.

Pokračování této kauzy, nově odkryté detaily a utajované skutečnosti naleznete ZDE

Bývalého lidoveckého předsedu Jiřího Čunka obvinila policie v únoru 2007 z přijetí půlmiliónového úplatku. Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, státní zástupce ovšem kauzu už před lety zastavil.

Krátké shrnutí situace z roku 2008:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *