Foto: Parlamentní Listy – Petr Kupka

Lánská schůzka

UKÁZKA Z KNIHY

Poslední večeře v Lánech

Je 26. října 2013 a právě se uzavřely všechny volební místnosti v České republice. V Lidovém domě, v sídle ČSSD, se sešly špičky sociální demokracie a s napětím sledují průběh sčítání hlasů v televizi. ČSSD je po necelé polovině sečtených hlasů první, ale s „pouhými“ dvaadvaceti procenty. „Čekáme na těch třiatřicet. Ještě nejsou“, krčí rameny, 1. místopředseda strany, Michal Hašek. Tato sarkastická poznámka, nechtíc, předznamenala události nejbližších hodin. Po konečném sčítání hlasů je však výsledek ještě horší, než sociální demokraté vůbec mohli tušit – vítězství ve volbách, ale s pouhými 20,45% a minimálním náskokem na druhé hnutí ANO Andreje Babiše. Po sedmi letech v opozici se sice ČSSD protrápila k hořkému vítězství ve volbách, ale zklamání z počtu získaných hlasů je všudypřítomné. Nastává klasický mediální zmatek a v tomto okamžiku ještě nikdo neví, že se z nitra Lidového domu nenápadně vytratí postupně pět osob a co to bude všechno znamenat…

O okolnostech lánské schůzky jsem postupně hovořil se všemi aktéry. V podstatě je to tak, že klasicky každý obhajuje svojí verzi, každý říká něco jiného. V okamžiku, kdy vzniká tato kniha, je lánská schůzka polozapomenutým tématem a zrovna vrcholí zcela jiná politická kauza, která se možná ve volném pokračování této knihy objeví pod názvem „Reforma policie aneb let a pád Roberta Šlachty“. Jeden ze zasvěcených nazval celou lánskou schůzku virtuálním příběhem, zatímco jiný sociální demokrat mi tvrdil, že se jednalo o skutečný čistokrevný puč, nikoliv však režírovaný Haškem, Tejcem, Škromachem, Zimolou nebo Chovancem. Dotyčný muž nechtěl být konkrétní, ale řekl mi jen toto: „Náš předseda dobře věděl, že pánové pojedou do Lán a jednoho z té pětice tam posílal už jako svého člověka“. Podobná spekulace se už několikrát objevila, ale těžko říct, zdali něco takového bylo v té chvíli reálné. Spíš to vypadá, že jde o klasické staré pověsti sociálně demokratické.

Zatímco sociální demokraté začínají pomalu snášet tíhu Pyrrhova vítězství, někteří z nich rozpačitě poskytují svá vyjádření televizním štábům. Zcela zásadní související příběh se začíná odvíjet úplně na jiném místě. Zámek v Lánech se pomalu noří do tmy a zámecký pán nade vší pochybnost také sedí u televize a pro sebe si jako bývalý prognostik analyzuje už jasné výsledky voleb. V klidu, bez emocí, s cigaretkou v ruce a zcela určitě se vzpomínkami na to všechno, co se sociálními demokraty kdy prožil. Miloš Zeman, jak známo, nezapomíná. Možná právě 26. října 2013 v podvečer lehce bilancoval. V Lánech se tedy sejdou s prezidentem České republiky v tuto chvíli velmi vlivní sociální demokraté – 1. místopředseda Michal Hašek, místopředseda Zdeněk Škromach, plzeňský hejtman Milan Chovanec, šéf poslanců strany Jeroným Tejc a jihočeský hejtman Jiří Zimola. Již dlouhé měsíce před volbami se v politických kuloárech probíraly příčiny a okolnosti dvoukolejné sociální demokracie. Haškovci versus Sobotkovci, respektive Sobotka versus Hašek. Není pochybnost o tom, že by Miloš Zeman a lidé okolo něj napomohli sesadit Bohuslava Sobotku z trůnu sociální demokracie a připravit jej o možnost stát se předsedou vlády České republiky.

Co se přesně událo v Lánech, vědí jen samotní aktéři schůzky. Z dostupných zdrojů však víme, že schůzka proběhla za účelem schválení finálního plánu, jak odstranit Sobotku a jeho lidi z čela ČSSD. Proč vlastně Miloš Zeman s lánskou schůzkou v den voleb souhlasil? Chtěl být pouze studnicí zkušeností a moudrostí, v okamžiku, kdy volby dopadly de facto nerozhodně? Jednalo se jen o neformální společenskou návštěvu, kde si sociální demokraté přišli postěžovat na poměry? Nebo to bylo chladnokrevné setkání s cílem vymyslet finální plán jak zlikvidovat Sobotku? Přichází čas na vendetu?

Pokračování této kauzy, nově odkryté detaily a utajované skutečnosti naleznete ZDE

Tajná schůzka v Lánech, kde se prezident setkal s vysoce představenými členy ČSSD, aby projednali plán na odstoupení Bohuslava Sobotky po „neúspěšných“ volbách.

Michal Hašek lže o Lánské schůzce a následná zákeřná zrada Milana Chovance:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *