Nákup letounů CASA

UKÁZKA Z KNIHY

Pilot, nebo pedofil?

Období první i druhé vlády Mirka Topolánka se dá v kostce charakterizovat jako období plné ekonomických extrémů, pochybných ministrů a také korupčních kauz. V letech 2006 až 2007 se Česká republika ještě veze na vlně celosvětového hospodářského růstu a HDP roste do nebes nepřímo úměrně s klesající nezaměstnaností. Všude panuje hojnost a blahobyt, a tak se nelze divit, že stavební firmě Viamont, vlastněné tehdejším ministrem dopravy Alešem Řebíčkem, se daří natolik skvěle, že během Řebíčkova ministrování jí sedminásobně přibylo státních zakázek.

Dokonalou korupční pachuť dodá druhé Topolánkově vládě ale až kauza nákupů letadel C-295M, zvaných též CASA, která se v podstatě táhne soudními síněmi dodnes. Skutečnost, že transakce na nákup strojů za 3,6 miliardy korun byla podepsána 7. května 2009, tedy den před ukončením činnosti Topolánkovy vlády v demisi, budí pochybnosti už samo o sobě. Byla to poslední malá domů ? Jak se to vlastně seběhlo?

Mám celkem pochopení pro to, že právě kolem případu nákupu letounů CASA nechce nikdo zasvěcený vést žádnou debatu, natož s novinářem. Od samého začátku jsem chtěl hovořit s jedním z hlavních aktérů následujícího příběhu. Ing. pplk. Karel Daňhel na moje prosby o schůzku zpočátku nereagoval vůbec. V okamžiku, kdy jsme se sešli, čekal jsem sebevědomého řízného chlapíka jako se sluší na vojáka z povolání a renomovaného vojenského pilota. Teď přede mnou sedí muž, který působí spíš dojmem psa zahnaného v koutě. Až po pár minutách hovoru začínám poznávat srdce bojovníka.

„Karle, kolikrát v životě jste si položil sám sobě otázku: „Stačilo by dát jedno kulaté razítko na posudek a budu mít klid,“ ptám se bývalého náčelníka dopravního letectva vzdušných sil Armády ČR.

„To se snad ani nedá spočítat, nicméně já bych postupoval stejně jako předtím.“

Při našem sezení s Karlem Daňhelem jsem si mnohokrát představoval, jak tento člověk, dnes v džínách a tričku, vypadal a jednal v dobách, kdy nosil vojenskou uniformu. Pozoruji, jak mimoděk nervózně posedává na místě, pečlivě odkládá mobilní telefon na bezpečné místo a bez okolků mi dává najevo střípky nedůvěry. V podstatě se není čemu divit. Raketovou vojenskou kariéru elitního pilota zastavila právě jeho neochota dát štempl na odborný posudek. Jedno razítko, které by definitivně posvětilo vládě, resp. Generálnímu štábu Armády ČR, nákup dopravních letounů CASA, jako nejvhodnějšího stroje pro výzbroj našich ozbrojených sil.

„Nejvhodnějšího? Vy byste kupoval předraženou, nekompatibilní, technickými parametry zaostávající věc, která byla úplně mimo požadavky AČR.?“

Na chvíli ztrácím přehled, kdo z nás dvou se má ptát a kdo odpovídat. V této chvíli používám starý novinářský trik a více než hodinu se bavíme s Karlem Daňhelem o úplně nesouvisejících věcech. O psech, o hokeji, o největším současném dopravním letadle A380 a nebo třeba o jídle. Aspoň mám jistotu, že bývalý elitní pilot miluje steaky, rýžový nákyp, žemlovku, cokoliv ze zabíjačky a že vlastně neexistuje jídlo, které nepolkne. V duchu si říkám, že je to dost možná dobrý trénink na všechny ty hořké a kyselé pilulky, které musel za poslední měsíce spolykat.

 

Vyprávět příběh nákupu letadel CASA, znamená mapovat několik paralelních dějů z nichž, cynicky řečeno, nejšťavnatější je právě osud podplukovníka Daňhela. Skoro se mi chce napsat, že jedná-li se o obří zlodějinu, pak největší lup si pachatelé odnesli právě z osobnosti Karla Daňhela.

Pokračování této kauzy, nově odkryté detaily a utajované skutečnosti naleznete ZDE

 

 

Podezření z nezákonného jednání v souvislosti s nákupem armádních letounů CASA. Tehdejší ministryně obrany byla podezřená za zneužití pravomoci úřední osoby a její stranický kolega Kalousek z ovlivňování vyšetřujících kauzy.

Kalousek ovlivňuje vyšetrovani kauzy CASA, vyhrožuje vyšetřovateli a zastrašuje policii:

Záznam z kolegia o nákupu letounů CASA:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *