Nečas – Nagyová

UKÁZKA Z KNIHY

Když se velí z kantýny

Příběh propastného a zběsilého pádu premiéra Petra Nečase není detektivní story o korupci či rozkrádání veřejných peněz, jak tomu u většiny politických afér v této knize bývá. Je to spíše lovestory z červené knihovny nebo ještě spíše antická tragédie. Příběh, ve kterém zřejmě sehrála hlavní roli láska. Nicméně většina z toho, co se v průběhu aféry a zejména před touto aférou odehrávalo, ale nemá s romantikou příliš mnoho společného.

Petr Nečas a Jana Nagyová, jednoznačně představitelé hlavních rolí v telenovele pojednávající o nejbizarnějším pádu vlády, který tato země zažila. V té době už ve vazební věznici čeká na další postup ve svém případu sociálně-demokratický hejtman David Rath. Národ má pocit, že nic prapodivnějšího než krabice od vína plná peněz už nemůže vyplavat na hladinu českého politického rybníku. Ale chyba. Zprávy a mnohdy i „zaručené“ zprávy, dokonce i anekdoty o šéfce kabinetu Petra Nečase začínají být nezbytným kořením každé debaty v malostranských kavárnách. Informace o tom, jak to chodí za Nečase ve Strakově akademii, jsou rychlejší než Melčák s Pohankou dohromady (Melčák a Pohanka, kdysi sociální demokraté a nejslavnější političtí přeběhlíci, pozn. autora).

Jana Nagyová začínala v obchodním oddělení západočeských skláren West Bohemia Glass, později se stala asistentku Vladimíra Kulhánka z ODS. Odtud zamířila rovnou do hlavní kanceláře ODS. Později se vypracovala na nejbližší poradkyní premiéra a zároveň nejmocnější úřednicí v zemi. Časopis Forbes ji v říjnu roku 2012 řadí na 7. místo v žebříčku nejvlivnějších českých žen. Dnes už není žádným tajemstvím, že absolutní vliv Jany Nagyové na Petra Nečase plynul z jejich osobního intimního vztahu, nikoli z manažerských či organizačních schopností. Pro Petra Nečase byla Nagyová bezesporu osudovou ženou, které plně důvěřoval – pracovala pro něj už na ministerstvu práce a sociálních věcí. Premiér si jí podle vlastních slov vždy velmi cenil, protože „vždy projevovala velkou loajalitu“ a „dřela jako kůň“, což neváhal ocenit jednorázovými odměnami v řádech statisíců korun. Slovní spojení „dře jako kůň“ v češtině od té doby zlidovělo, byť se toto přirovnání používalo už dříve. Od onoho legendárního Nečasova výroku se ale toto přirovnání používá spíše tehdy, když si chceme z něčí pracovitosti spíše utahovat.

Pokračování této kauzy, nově odkryté detaily a utajované skutečnosti naleznete ZDE

 

Kauza premiéra Nečase způsobila pád vlády v červnu 2013, poté co na veřejnost unikly odposlechy premiéra s šéfkou jeho kabinetu Janou Nagyovou.

Jeden z uniklých odposlechů:

Záznam a diskuze nad zatčení Nagyové:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *