Ministr Pelikán: Česká republika získala dobré hodnocení z hlediska potírání korupce, ovšem…

Společný postup proti podplácení zahraničních veřejných činitelů byl hlavním tématem ministerské konference, která se konala 16. 3. v Paříži. Česká republika patří ke čtyřem desítkám signatářů Úmluvy OECD, která státy zavazuje takové jednání postihovat.

Díky plné implementaci Úmluvy proti zahraničnímu podplácení se můžeme soustředit na preventivní opatření a vylepšování stávající legislativy v budoucnu. Značný pokrok České republiky je také reflektován indexem vnímání korupce, který publikuje Transparency International, ve kterém Česká republika letos zlepšila své postavení z 53. na 37. místo, což je výsledek dlouhodobé a silné protikorupční politiky, “ uvedl ministr ve svém vystoupení a připomněl, o která opatření jde.

Jedním z výrazných úspěchů je nedávné zavedení trestní odpovědnosti právnických osob, přijetí zákona o státní službě či podpora Ministerstva spravedlnosti obchodním společnostem při zavádění compliance programů. Více o hodnocení České republiky naleznete na tomto odkazu.

Také podle nejvyššího státního zástupce se České republice daří naplňovat závazky úmluvy: „OECD monitoruje státy dohody a provádí jejich hodnocení. Česká republika získala dobré hodnocení z hlediska potírání korupce, ovšem se zdůrazněním, že je třeba i nadále pracovat na větší nezávislosti státního zastupitelství,“ shrnuje Pavel Zeman.

Zdroj: www.parlamentnilisty.cz, foto: Hans Štembera

 

This entry was posted in . Trvalý permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *