Obálky Věcí veřejných

UKÁZKA Z KNIHY

Obálky – Věc veřejná

Duben 2011. Nečasova vláda není ani rok u moci a už má za sebou několik skandálů a první z několika vynucených personálních změn. Ministr životního prostředí Pavel Drobil neustál audio nahrávku šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka a rezignoval. Jak se později ukázalo, Drobil se stal sice prvním ministrem této vlády, který padl na základě pořízené nahrávky, rozhodně však nebyl posledním. Ten nejdivočejší čardáš nechali Nečasově vládě  zahrát poslanci Věcí veřejných.

Jaroslav Škárka, bývalý člen ODS, dnes první místopředseda vládní strany Věcí Veřejných, se na začátku dubna roku 2011 ukrývá ze strachu před detektivní agenturou ABL na utajovaném místě. Jeho partyzánština má jediný důvod, nenechat se nikým ovlivnit, aby mohl bez nátlaku podat trestní oznámení. V něm obvinil svého stranického kolegu, ministra dopravy Víta Bártu, ze sledování a poskytnutí úplatků za loajalitu.

Vysoká hra Jaroslava Škárky začala pár dnů před tím, když si reportéři časopisu Respekt nechtěli ponechat nahrávku z původně standardního rozhovoru s poslancem pro sebe a usoudili, že její publikace je ve veřejném zájmu:

„Od září dostávám měsíčně cash za loajalitu. Ta částka se blíží poslaneckému platu bez náhrad,“ vypověděl reportérům jen jakoby mimoděk Škárka.

Tato slova však okamžitě spustila lavinu, jejíž sílu pravděpodobně nikdo nedokázal v začátcích odhadnout. Škárka se sice rozhodl své vyjádření následně krotit a vzkázal ze služební cesty v Kazachstánu, že si dělal legraci s dovětkem, že: „Celý rozhovor jsem si vymyslel. Věděl jsem, že mě novináři nahrávají, a zvolil jsem postup mystifikace, i když je to kontroverzní cesta,“ nicméně plamen se mu zcela uhasit asi úplně nechtělo, a to ani poté, co celou záležitost dementoval i Vít Bárta. Škárka se nakonec za svá slova postavil a neváhal posunout celou věc do vyšší roviny, když podal trestní oznámení na Víta Bártu.

Sedím u lahve lehkého francouzského vína a mám naproti sobě bývalého poslance VV. Nechce, abych jej jmenoval, ale mohu uvést, že patří k odbojnému křídlu proti Vítu Bártovi. Když se jej zeptám, proč Škárka zvolil tento způsob mystifikace, odpoví mi, že neví. „Sám jsem jeho dvojitý obrat nepochopil, asi tam hrálo roli ještě něco jiného. V každém případě se tímto strašně znevěrohodnil u novinářů i u veřejnosti a začal štěpit celou stranu,“ povídá mi poslanec po první dvojce. Ale vraťme se ale k tomu, co vlastně poslanec Škárka  prozradil médiím.

Škárka podle svých slov nedostával jen peníze za loajalitu, ale i za mlčení o problematickém financování strany, o kterém má z minulosti velmi detailní přehled. „Někteří sponzoři nejsou skutečnými sponzory – a já o tom vím,“ měl říct Škárka. Podle Respektu Škárka neměl tušení, že je nahráván, a redakce výpověď zveřejnila kvůli zmíněnému veřejnému zájmu. Faktem je, že v kuloárech už delší dobu koluje zpráva o tom, že Škárka tyto zprávy anonymně různými způsoby šíří.

Pokračování této kauzy, nově odkryté detaily a utajované skutečnosti naleznete ZDE

 

Bývalý ministr dopravy a lídr strany VV, Vít Bárta, byl obviněný z uplácení svých spolustraníků. Údajně měl investovat kolem 670 tisíc za to, aby k němu určití lidé ze strany byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Nakonec se hájil tím, že peníze pouze půjčil a soud ho zbavil viny.

„Štědrý pošťák“ Vít Bárta:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *