Foto: Parlamentní Listy

David Rath

UKÁZKA Z KNIHY

Miliony místo vína

Je 22. ledna 2016, chvíli po poledni. Teploměr u vchodu do jednoho z nejluxusnějších hotelu na Václavském náměstí ukazuje mínus 3 stupně. V kavárně sedí proti mně jeden z bývalých velmi vlivných sociálních demokratů. Požádal jsem ho o neformální schůzku v rámci shromažďování informací do této knihy. Z červené zlatě zdobené krabičky vytahuje už druhou cigaretu a je zjevně klidnější a rozvážnější než jak jsme ho znávali z televizních obrazovek. 

„Co ode mě očekáváte, pane Xavere?“ říká ještě velmi nepřístupným tónem. Musím s pravdou ven: 

„Připravuji knihu o slavných politických kauzách. Zajímalo by mě, jak se na některé věci s odstupem času díváte.“ A v duchu se připravuji dodat:

„A co zajímavého o nich víte.“ U lidí, kteří svého času uměli tahat za nitky, mám vždycky pocit, že každá věta je balet mezi vejci. 

„Zajímají mě věci například kolem OKD, kolem Lánské schůzky nebo kolem kauzy Davida Ratha.“ 

Nezvykle „vystajlovaný“ bývalý vrcholový politik víceméně ve sportovním oblečení si potahuje z cigarety a dlouze přemýšlí. 

„Kolik máte času?“ ptá se. 

„Čím chcete začít?“ Chvilku přemýšlím a pak dostávám příkaz. 

„Vypněte si telefon, dejte si ho do tašky.“ Až teď mi dochází, že dotyčný přišel na naší schůzku zjevně bez mobilního telefonu. Zkouším vyslat zkušební otázku, od které vlastně nic moc neočekávám: 

„Co podle vás předcházelo kauze Davida Ratha?“ Sociální demokrat začal hovořit překvapivě otevřeně:

„Těch věcí je samozřejmě několik. Ale kolem té zásadní se uvnitř strany chodilo po špičkách. Mluvil jsem o tom s řadou kolegů, i s Davidem Rathem. Středočeský hejtman pouze plnil pokyn předsedy Sobotky, aby pomohl zajistit peníze pro volební kampaň sociální demokracie. Mám i pochopení pro to, proč to David Rath do této chvíle otevřeně neřekl…“

Pokračování této kauzy, nově odkryté detaily a utajované skutečnosti naleznete ZDE

Jedna z nejvýznamnějších polistopadových kauz, která se dotkla jednoho z nejmocnějších sociálních demokratů. David Rath byl obviněn z přijímání úplatků společně se sedmi dalšími obviněnými. Klíčovým důkazem bylo 7 miliónu, v dnes již legendární, krabici od vína.

Dne 15.5. 2012 zadržela policie Davida Ratha: http://zpravy.idnes.cz/policie-zadrzela-davida-ratha-d2e-/domaci.aspx?c=A120515_083005_domaci_jw

Chycen při činu:

Policie poskytla autentický zvukový záznam ze zatýkání:

Vydání Davida Ratha sněmovnou – 5.6.2012

 

Jeden komentář k “David Rath

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *